Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

ΚΤΕΟ και Daytona

ΚΤΕΟ και Daytona

Postby nfot » 11 Mar 2013, 19:32

Σημερα πηγα το "ΜΑΜΑ" Daytona μου για ΚΤΕΟ. Με εκπληξη ακουσα οτι μου ψιλοεκαναν χαρη που το περασαν, λογω θορυβου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επαναλαμβανω οτι ειναι σε εργοστασιακη κατασταση. Ουτε καν φιλτρο δεν εχω αλλαξει. Το μετρησαν 97+db στις 6.300 σ.α.λ., ενω στην αδεια αναφερει 94.

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη διαδικασια μετρησης θορυβου; Ο χειριστης, το εβαλε στο μισο μετρο το πολυ και υπο 45 μοιρες γωνια, περιπου.
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.
nfot
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Daytona 675 '09
FZ6

Re: ΚΤΕΟ και Daytona

Postby Art-I-Sun » 11 Mar 2013, 19:46

Η οποιαδήποτε μέτρηση ήχου σε οποιαδήποτε πηγή ήχου, γίνεται πάντα στην απόσταση αναφοράς του 1μ. Το μισό μέτρο είναι λάθος. Ο διπλασιασμός της απόστασης υποδιπλασιάζει τα dB. Αν στο μισό μέτρο ήταν 97dB τότε στο 1 μέτρο(δηλαδή στην διπλάσια απόσταση) θα έπρεπε να είναι 91dB, αφού ο υποδιπλασιασμός της ηχητικής πίεσης ισούται με μείωση 6dB... Επειδή όμως η μέτρηση έγινε πολύ κοντά στην πηγή (εγγύς πεδίο) η θεωρία λέει ότι η ηχητική πίεση μειώνεται μόνο 3dB για κάθε διπλασιασμό της απόστασης, οπότε στην δική σου περίπτωση θα ήταν 94dB. Άρα με λίγα λόγια αν ο τύπος στο μέτραγε σε απόσταση ακριβώς 1 μέτρο το πιο πιθανό είναι ότι θα έβγαζε όντως 94dB.

(Η θεωρία λέει ότι για κάθε διπλασιασμό της απόστασης από την ηχητική πηγή (ηχείο), η άμεση ηχητική πίεση (ένταση) ελαττώνεται κατά 6 dB.
Αυτό ισχύει για όλες τις αποστάσεις εκτός από τις πολύ κοντινές που λέγονται: Εγγύς Πεδίο.
Μέσα στο Εγγύς Πεδίο, διπλασιάζοντας την απόσταση, η ένταση πέφτει μόνον 3dB όχι 6.
Το Εγγύς Πεδίο είναι χονδρικά τριπλάσιο της διάστασης ενός μεγαφώνου. )
Μια πατατιά τηγάνες...
Art-I-Sun
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: KTM DUKE 200
Name: Σωτήρης

Postby kazanakius » 11 Mar 2013, 21:47

Ωχ! Να μην πάω με την Arrow να το περάσω εγω δηλαδή ε?? :P Θα με δείρουν κιόλας?
kazanakius
Newbie
Progress to next rank:
48%

Highscores: 2
Motorcycle: Daytona 675

Postby Polymhxanos » 11 Mar 2013, 22:59

nfot wrote:Σημερα πηγα το "ΜΑΜΑ" Daytona μου για ΚΤΕΟ. Με εκπληξη ακουσα οτι μου ψιλοεκαναν χαρη που το περασαν, λογω θορυβου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Επαναλαμβανω οτι ειναι σε εργοστασιακη κατασταση. Ουτε καν φιλτρο δεν εχω αλλαξει. Το μετρησαν 97+db στις 6.300 σ.α.λ., ενω στην αδεια αναφερει 94.

Ξερει καποιος ποια ειναι η σωστη διαδικασια μετρησης θορυβου; Ο χειριστης, το εβαλε στο μισο μετρο το πολυ και υπο 45 μοιρες γωνια, περιπου.

Πες μας και σε ποιο κτεο έγινε αυτό, να ξέρουμε να το αποφύγουμε...

Γενικά το τι τραγελαφικά έχουν γίνει στα κτεο τον τελευταίο καιρό... Και από την μεριά των ιδιοκτητών και από την μεριά των υπαλλήλων του κτεο..
Στα τέτοια μου, όλα!
https://scontent-a-mxp.xx.fbcdn.net/hphotos-prn1/t31.0-8/10256651_10202647686567601_2447523397178427453_o.jpg
Polymhxanos
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: NC21, 2*NC30, SC45
Name: Μιχαήλ

Postby nfot » 11 Mar 2013, 23:03

Ειμαι Βολο, μην ξεχνατε. Στο ιδιο ΚΤΕΟ, φιλο με Τιγρη 1050 τον ταλαιπωρησαν, τον φεραν για επανελεγχο και τελικα τον περασαν "αερα πατερα".
"You live more for five minutes, going fast on a bike, than other people do all of their life". -Marco Simoncelli R.I.P.
nfot
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Daytona 675 '09
FZ6

Postby sinister » 12 Mar 2013, 13:30

09 μοντελο κ περασε κτεο???? :blink:
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html
sinister
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: aprilia rsv factory
Name: Πανος

Postby kyrkyriakos » 12 Mar 2013, 13:37

sinister wrote:09 μοντελο κ περασε κτεο???? :blink:

προκύπτει υποχρέωση με τα τον 4ο χρόνο :rolleyes:
kyrkyriakos
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Speed Triple 1050

Postby sinister » 12 Mar 2013, 20:53

για τους εκτος αττικης? γιατι πέρυσι στην αθηνα νομιζω μου ειχαν πει περναγαν τα μηχανακια του 1998 νομιζω.
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html
sinister
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: aprilia rsv factory
Name: Πανος

Postby NikosV » 12 Mar 2013, 21:29

Πανο αν δεν κανω λαθος ..
αν η πινακιδα σου ειναι αθηναικη και η διευθηνση της αδειας αθηναικη .. τοτε μετα το περας των 4 ετων πρεπει να περασεις κτεο .. ασχετος τι προτεραιοτητα υπαρχει ..
τωρα αν εχεις πινακιδα χανιωτικη και διευθηνση της αδειας χανιωτικη δεν υποχρεουσαι να περασεις κτεο γιατι δεν υπαρχει δημοσιο κτεο στα χανια που να πληρει τις προυποθεσεις για να περασει μηχανη .. (ενω στην αθηνα υπαρχει)

τωρα υπαρχει ενα χασμα αν πχ εχω πινακιδα χανιωτικη και διευθ αδειας αθηναικη ή το αντιστοφο .. που δεν ξερω τι γινεται ..

:thinking:
Image Image
    http://mototriumphhellas.blogspot.com/
NikosV
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Triumph Tiger 1050 ABS Black

Postby NikosV » 12 Mar 2013, 21:32

NikosV wrote:Πανο αν δεν κανω λαθος ..
αν η πινακιδα σου ειναι αθηναικη και η διευθηνση της αδειας αθηναικη .. τοτε μετα το περας των 4 ετων πρεπει να περασεις κτεο .. ασχετος τι προτεραιοτητα υπαρχει ..
τωρα αν εχεις πινακιδα χανιωτικη και διευθηνση της αδειας χανιωτικη δεν υποχρεουσαι να περασεις κτεο γιατι δεν υπαρχει δημοσιο κτεο στα χανια που να πληρει τις προυποθεσεις για να περασει μηχανη .. (ενω στην αθηνα υπαρχει)

τωρα υπαρχει ενα χασμα αν πχ εχω πινακιδα χανιωτικη και διευθ αδειας αθηναικη ή το αντιστοφο .. που δεν ξερω τι γινεται ..

για την ακριβεια εγω που εχω πινακιδα αθηναικη και διευθ. αθηναικη και ζω στα χανια .. πρεπει να εχω περασει κτεο .. οπως και εχω κανει .. :thumbsup:
Image Image
NikosV
Εγγεγραμένος χρήστης

Postby kostas1975 » 12 Mar 2013, 21:35

καλησπερα παιδες!πηρα τηλ στο κτεο παλληνης και μου ειπανε οτι φετος περνανε κτεο τα μηχανακια με αδεια μεχρι 31-12-2006.τα μοτερια με αδεια 2007 του χρονου(για αττικη παντα)
kostas1975
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: triumph tiger 1050

Postby NikosV » 12 Mar 2013, 22:06

kostas1975 wrote:

καλησπερα παιδες!πηρα τηλ στο κτεο παλληνης και μου ειπανε οτι φετος περνανε κτεο τα μηχανακια με αδεια μεχρι 31-12-2006.τα μοτερια με αδεια 2007 του χρονου(για αττικη παντα)

δηλ. σου ειπε το κτεο οτι αν σε σταματησει ο μπαστουλινος θα του πεις οτι "το κτεο της παλληνης μου ειπε να περασω του χρονου" ?? :|
Image Image
NikosV
Εγγεγραμένος χρήστης

Advertisement
Next

Return to Board index

Return to Daytona 675