Login

Πινακας βοηθειας

Εδώ μπορείτε να βρείτε χρήσιμες απαντήσεις για ερωτήσεις που μπορεί να έχετε σχετικά με το Forum Triumph Hellas.

Εάν δε βρίσκετε απάντηση στους παρακάτω συνδέσμους μπορείτε να στείλετε ένα προσωπικό μήνυμα στο διαχειριστή.

Βοήθεια

Αγορα κρανους

Συγκεντρώνουμε πληροφορίες και συζητάμε για γνήσια και aftermarket αξεσουάρ

Re: Αγορα κρανους

Postby krysta » 28 Jan 2012, 22:00

Μια χαρα ειναι και το suomy. Εχω το vandal 4 χρονια..ειναι ησυχο αλλα δεν εχει πολλη καλη αεροδυναμικη σε σχεση με το arai μου,οποτε το φοραω στην πολη και το αραι οταν βγαινω εκτος. :bye:
"diobo'...!"
krysta
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: 3+1
Name: Κρυσταλλια

Postby Σπυριδων » 28 Jan 2012, 22:11

Πριν 3 ημερες παρελαβα απο το helmetcity το xr 1100 monolith tc5.Koστισε 245 λιρες συν 35 για μεταφορικα.Συνολο σε ευρω 365 συν 5 ευρω που μου εφαγε η eurobank απο την prepaid καρτα.Το κρανος εκανε 7 εργασιμες να ερθει και ηταν σε αριστη κατασταση μαζι με ολα τα βιβλια του και γενικα τα παρελκομενα του.Η διαφορα με τον Τζορτζοπουλο ειναι 158 ευρω.Παρτο απο εκει και μην τους δινεις,στις εδω αντιπροσωπειες ουτε ευρω.
Σπυριδων
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Tiger 800 abs
Name: Σπυρος

Postby teo_street3 » 28 Jan 2012, 22:15

Δηλαδη για εκτος πολης δεν ειναι καλο;;; Για βολτες με ταχυτητες 120-160 χλμ θα με προβληματισει; Εχω ακουσει κατι για εντονο θορυβο.
teo_street3
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Street triple 2010
Name: Θεοφιλος

Postby teo_street3 » 28 Jan 2012, 22:19

Σπυριδων wrote:Πριν 3 ημερες παρελαβα απο το helmetcity το xr 1100 monolith tc5.Koστισε 245 λιρες συν 35 για μεταφορικα.Συνολο σε ευρω 365 συν 5 ευρω που μου εφαγε η eurobank απο την prepaid καρτα.Το κρανος εκανε 7 εργασιμες να ερθει και ηταν σε αριστη κατασταση μαζι με ολα τα βιβλια του και γενικα τα παρελκομενα του.Η διαφορα με τον Τζορτζοπουλο ειναι 158 ευρω.Παρτο απο εκει και μην τους δινεις,στις εδω αντιπροσωπειες ουτε ευρω.

Εννοειται οτι η αγορα θα γινει απο εξωτερικο γιατι εδω ολοι νομιζουν οτι εχουν να κανουν ειτε με Λατσηδες ειτε με καθυστερημενους.... :yessir:
teo_street3
Εγγεγραμένος χρήστης

Postby sinister » 28 Jan 2012, 22:21

Διαβασα ολο το θεμα στο tdm forum για το suomy κ εχω να πω οτι για μια ακομα φορα καποιο ετρεξαν να πουν οτι ο καταστηματαρχης ειναι κλεφτης κ απατεωνας και και και ενα σωρο ασυναρτησίες. Βασικα σε ολα τα κρανη υπαρχουν αυτα τα δυο μερη το κελυφος, κ το αφρολεξ που ειναι εσωτερικα. Το αφρολεξ μπαινει μεσα στο κελυφος. Τα "σελοτειπ" που ειδαν μερικοι απλα τα εχουν για να μην κουνιεται το αφρολεξ στο κελυφος κ βοηθαει στο να σφηνώνουν αυτα τα δυο μεταξυ τους. Με την ιδια λογικη θα μπορουσαν να βαλουν μια κολλα αναμεσα στο αφρολεξ κ στο κελυφος κ να τα κολλησουν καλα μεταξυ τους. Δεν νομιζω οτι τσιγγουνευτηκαν την κολλα μιας κ το ιδιο κοστος θα ειχαν. Τωρα αν τα κρανη αξιζουν τα λεφτα που κοστιζουν ειναι ενα αλλο θεμα. Εχω 2 suomy vandal κ εχουν απιστευτη αισθηση στα μαξιλαρια τους,ειναι πιο πολυ για πολη για μενα κ ταχυτητες οχι υψηλες
Οσο για τα αστερια της sharp μην τους δινεται σημασια γιατι ειναι πληρως αναξιοπιστη πηγη.

ελπιζω ο φιλος να αντικατεστησε το κρανος του με αλλο αλλης εταιρειας γιατι μαλλον ολα τα suomy εχουν ταινια εσωτερικα. :bye:

http://www.youtube.com/watch?v=7sEnUrI775A&hl=en&fs=1&rel=0&hd=1   
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html
sinister
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: aprilia rsv factory
Name: Πανος

Postby krysta » 28 Jan 2012, 22:29

teo_street3 wrote:Δηλαδη για εκτος πολης δεν ειναι καλο;;; Για βολτες με ταχυτητες 120-160 χλμ θα με προβληματισει; Εχω ακουσει κατι για εντονο θορυβο.

Ολα τα κρανη σε γυμνα μηχανακια οπως τα δικα μας εχουν θορυβο, ειδικα οσο πιο σπορ ειναι το κρανος... Αυτο που εχω δει εγω σε βόλτα εκτος με το σουομυ ειναι οτι κουναει αρκετα, και σε χαμηλοτερη ταχυτητα απο οτι το αραι μου. Δηλαδη στα 140 χλμ αρχιζει κ παιζει ενω με το αραι (chaser) ξεκιναει να κουναει στα 160χλμ ..βεβαια ετσι κ αλλιως δε παω με περισσοτερα συνεχομενα...ταξιδευω με λιγο λιγοτερα συνηθως.απο την προσωπικη μου εμπειρια αυτο που θα σου πω ειναι οτι αν αγοραζα κρανος ξανα θα κοιτουσα λιγο περισσοτερο την αεροδυναμικη.. Δηλαδη ενα κελυφος πιο μυτερο ισως μπροστα σαν τα agv πχ... Το κελυφος του σουομυ ειναι αρκετα στρογγυλο κ μαλλον αεροδυναμικα δε πολυβοηθαει..δε ξερω καθολου ποσο διαφορετικο κελυφος εχουν οι καλυτερες σειρες της σουομυ (απο αποψη σχηματος) εννοω.. Γενικα σε κρανη που ειναι πιο σπορ κ σε γυμνα μηχανακια τον θορυβο δεν τον γλυτωνεις, γι αυτο μαλλον θα καταφυγεις στις ωτοασπιδες :happyface:
"diobo'...!"
krysta
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: 3+1
Name: Κρυσταλλια

Postby sinister » 28 Jan 2012, 22:43

Σπυριδων wrote:Πριν 3 ημερες παρελαβα απο το helmetcity το xr 1100 monolith tc5.Koστισε 245 λιρες συν 35 για μεταφορικα.Συνολο σε ευρω 365 συν 5 ευρω που μου εφαγε η eurobank απο την prepaid καρτα.Το κρανος εκανε 7 εργασιμες να ερθει και ηταν σε αριστη κατασταση μαζι με ολα τα βιβλια του και γενικα τα παρελκομενα του.Η διαφορα με τον Τζορτζοπουλο ειναι 158 ευρω.Παρτο απο εκει και μην τους δινεις,στις εδω αντιπροσωπειες ουτε ευρω.

ο τζωρτζοπουλος ειναι εισαγωγεύς κ διανομεας αποκλειστικος κ απο οτι θυμαμαι δεν κανει καλυτερες τιμες στα κρανη του προσπαθωντας να προστατεψει το δικτυο του μιας κ αν πας στο διπλανο μαγαζι θα το παρεις σε καλυτερη τιμη απο οτι απο τον ιδιο τον εισαγωγεα. Θεωρω οτι το πιο σωστο ειναι να πας σε ενα μαγαζι κ να του πεις οτι εχω βρει αυτο το κρανος τοσο μπορεις να μου το δωσεις κ εσυ τοσο? Ειναι καλυτερα να στηριζουμε τους ελληνες μαγαζατορες αρκει να κανουν κ αυτοι το ιδιο απο μεριας τους.
Ο ιταλος πχ δεν τον απασχολει κ εχει απαραδεκτη σταση γενικοτερα για αυτο κ οι 'παλαιοτεροι' εχουν στραφει σε αλλες εταιρειες αφου συνηθως την πατησαμε πρωτα. :bahaha:
http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/A ... fotos.html
sinister
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: aprilia rsv factory
Name: Πανος

Postby tharis » 28 Jan 2012, 23:50

Καλα ρε παιδια εγω το δικο μου (Xr 1100) το πηρα απο εδω πριν 1,5 χρονο 450e.. εσεις πως το βρισκετε τωρα 550 ?? :p
Παιρνει αξια μαλλον σαν το κρασι .. :lol:

Απο αεροδυναμικη παντως δεν κουναει ουτε στα 200..! Δηλωνω ευχαριστημενος.
. Εμπειρία είναι αυτό που κερδίζεις, όταν δεν κερδίζεις αυτό που θες ..
Image
tharis
Moderator

Highscores: 17
Motorcycle: Honda Innova

Postby Σπυριδων » 29 Jan 2012, 01:25

(Ειναι καλυτερα να στηριζουμε τους ελληνες μαγαζατορες αρκει να κανουν κ αυτοι το ιδιο απο μεριας τους.)Συμφωνω απολυτα μαζι σου Sinister οτι πρεπει να στηριζουμε την Ελλαδα γενικως.Ειδικα τα δυο τελευταια χρονια εφυγαν 1,5 δις ευρω σε αγορες στο εξωτερικο.Φαντασου να ειχαν πεσει αυτα τα λεφτα στην αγορα.Αν ηταν η διαφορα 50-60 ευρω για το κρανος δεν θα το συζηταγα,αλλα οχι και 150 ευρω διαφορα.Ειναι πολυ μεγαλη
Σπυριδων
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Tiger 800 abs
Name: Σπυρος

Postby tiger1050koridallos » 29 Jan 2012, 03:07

Το κρανος δεν μου το αντικατεστησαν τελικα αλλα μου το φτιαξανε..Δεν υπηρχε περιπτωση να το ξαναβαλω στο κεφαλι μου αν μπορουσα να παρω αλλο.αλλα δυστυχως λεφτα δεν παιζουν προς το παρον!!εγω προσωπικα δεν δεχομαι κρανος που δινω τοσα λεφτα να εχει ζελοτειπ μεσα!!κανενα σοβαρο κρανος δεν πιστευω οτι εχει!μονο κανα nova κτλ..Ηταν πραγματικα η πιο λαθος αγορα που εχω κανει ποτε!Τα μαξιλαρακια του οντως ειναι πολυ ωραια.Οσο για την αεροδυναμικη του θα την χαρακτηριζα τελειως μετρια.Η ζελατινα του ειναι πολυ καλη επισης.Αρα να πας να σκασεις τοσα λεφτα για τα μαξιλαρακια και την ζελατινα δεν νομιζω να αξιζει. ;)
tiger1050koridallos
Newbie
Progress to next rank:
88%

Motorcycle: Tiger 1050

Postby teo_street3 » 29 Jan 2012, 19:55

Να βαλω στο χορο και το HJC r-pha 10... Μου το προτεινε ενας φιλος και δεν ειναι καθολου ασχημα εμφανισιακα!!! Αν το εχει κανεις ας μου πει τη γνωμη του.
teo_street3
Εγγεγραμένος χρήστης

Postby kyrkyriakos » 07 Feb 2012, 19:20

Σήμερα παρέλαβα το νέο μου κρανάκι!!! 8) SHOEI X SPIRIT II
Ελπίζω να είναι εξίσου καλό με το προηγούμενο που είχα (ARAI RX 7 GP)
Μέχρι στιγμής είναι αρκετά σφιχτό και ελπίζω να πάρει το σχήμα του κεφαλιού μου σύντομα :happyface:
Φαίνεται αρκετά ποιοτικό και ελπίζω να με δικαιώσει η επιλογή μου.
Attachments
DSC02904.JPG
kyrkyriakos
Εγγεγραμένος χρήστης

Motorcycle: Speed Triple 1050

Advertisement
PreviousNext

Return to Board index

Return to Προϊόντα και αξεσουάρ. Πληροφορίες - εντυπώσεις - συζητήσεις